P2PA

Kościół Nowe Żerniki

Typ: Architektura sakralna
Rok: 2016
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: ok. 3 100m²
Organizator: Biuro Festiwalowe Impart 2016

Teren opracowania koncepcji kościoła rzymskokatolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu znajduje się w bardzo ważnym pod względem urbanistycznym miejscu. Stanowi on zamknięcie Osi Kultury od strony południowej będąc kontrapunktem dla nowoprojektowanego Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. W celu podkreślenia tej osi projekt przewiduje zlokalizowanie bezpośrednio na niej wysokiej, dobrze widocznej bryły budynku. Wymowę obiektu dodatkowo wzmacnia szerokie zadaszenie spinające kościół z budynkami Plebanii i Sal Parafialnych stanowiąc przeciwwagę dla dominującej kubatury kościoła.

Przedstawione w pracy konkursowej rozwiązania architektoniczne stronią od efektowności stawiając na prostotę i harmonię przestrzeni, która buduje właściwe relacje pomiędzy mieszkańcami i budynkiem. Wszelkie rozwiązania projektowe w ramach opracowanej koncepcji mają na celu wykreowanie przyjaznej, ogólnodostępnej przestrzeni, która dzięki swojej atmosferze oraz elastyczności stanie się ważnym punktem na mapie osiedla. Projektowany Zespół Kościelny ma stać się miejscem pełnym mistycznej, religijnej atmosfery, będąc równocześnie atrakcyjną i zachęcającą przestrzenią codziennych spotkań. W tkance nowego osiedla ma za zadanie funkcjonować nie tylko jako świątynia, ale ma również pełnić rolę centrum spotkań oraz zaplecza dla ruchów i stowarzyszeń Katolickich oraz wszystkich mieszkańców.

Zaprojektowany zespół budynków składa się z masywnej, górującej bryły kościoła, budynku z salkami spotkań grup parafialnych i biblioteką parafialną, a także budynku Plebanii wraz z Kancelarią. Wewnątrz całości założenia ukształtowany została dziedziniec /główny plac stanowiący centrum dla okalających go budynków. Budynek Plebanii oraz Sal Parafialnych przykryty został O-kształtnym dachem obejmującym kubaturę kościoła. Zlokalizowane na wysokości ok.7m zadaszenie wraz z centralnym placem kreuje otwartą przestrzeń półpubliczną pozwalającą na zorganizowanie różnorodnych wydarzeń parafialnych bez względu na warunki atmosferyczne.