Hala sportowa i Stadion lekkoatletyczny Skry Warszawa
Typ: Użyteczność publiczna
Rok: 2023
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 48 378 m²
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Teren przy ulicy Wawelskiej 5 posiada długą oraz bardzo istotną dla tożsamości Warszawy historię. W kontekście miasta był to nie tylko obszar służący wydarzeniom sportowym lecz stanowił również przestrzeń rekreacyjną, miejsce spotkań mieszkańców stolicy. Bogaty program funkcjonalny powiązany z parkiem zapewniał sprawne działanie i przenikanie się różnego typu aktywności, które wzajemnie się uzupełniając stanowiły o historycznym znaczeniu RKS Skra na mapie Warszawy.
Projekt bazuje na poszanowaniu historii miejsca, starając się kształtować jego kontynuację w sposób podkreślający zarówno ogólne założenia kompleksu jak i eksponując wartościowe elementy zieleni parkowej i zastanej zabudowy. Elementy projektowane dzięki przyjętej powściągliwości i prostocie nie stają się nadrzędne w stosunku do istniejących. Wprowadzone rozwiązania, wynikające z podstawowych założeń takich jak otwartość, dostępność, poszanowanie historii, zaimplementowane zostały w kolejnych warstwach od skali urbanistycznej do skali szczegółu tworząc spójny w wyrazie kompleks.
Podstawowe, historyczne założenie otwarcia stadionu od strony południowej oraz jego kontekst stanowiły punkt wyjścia dla głównej idei projektu. Przełamuje ona wizerunek współczesnych aren sportowych funkcjonujących jako obiekty zamknięte na otoczenie, dostępne jedynie podczas krótkotrwałych wydarzeń. Zaprojektowana w stadionie ogólnodostępna trybuna południowa pełni rolę miejskich schodów funkcjonując wraz z lokalami usługowymi oraz tarasami. Umożliwia alternatywną formę spędzania czasu wykorzystując otwarcie widokowe na wnętrze stadionu. Zapewnia to kontakt oraz relację pomiędzy osobami na trybunie, a życiem stadionu – sportowcami podczas treningów, imprezami o charakterze amatorskim oraz innymi wydarzeniami niebiletowanymi, które w typowym współczesnym stadionie byłyby ukryte za jego fasadą. Na zasadzie analogicznej relacji zaprojektowana została hala sportowa, w której dzięki rozdzieleniu trybuny na górną oraz dolną uzyskano rozcięcie zapewniające wgląd w życie areny z poziomu terenu, a zarazem stały kontakt promenady obejścia z otaczającym parkiem.
Projektowane obiekty jednocześnie bezkompromisowo realizują złożony i wymagający program funkcjonalny współczesnych aren sportowych. Połączenia funkcjonalne, klarowność komunikacji
i strefowanie funkcji stanowiły podstawę dla rozwiązań wprowadzonych zarówno w stadionie jak i hali sportowej. Dążąc do maksymalnej aktywizacji terenu obiekty umożliwiają realizację wielu scenariuszy użytkowania od organizacji imprez o zamkniętym charakterze, po organizację maratonów, targów, koncertów, festiwali itp.