Starostwo Powiatowe w Toruniu
Typ: Użyteczność publiczna
Rok: 2024
Lokalizacja: Toruń
Powierzchnia: 15 484 m²
Inwestor: Powiat Toruński
Przez pryzmat swojej lokalizacji obiekt bazuje na dualizmie. Z jednej strony staje się elementem infrastruktury służącej mieszkańcom, środkiem do realizacji celu. Współistniejąc z drogą, elementem liniowym, utożsamia się z nią. Dominuje w nim jeden wymiar – długość. Linia kształtowana przez budynek stanowi granicę dla wykreowanego kontrastu pomiędzy strefą infrastruktury na północy oraz strefą parku zaprojektowanego po południowej stronie obiektu. Zaspokaja on nie tylko potrzeby użytkowników budynku starostwa ale również stanowi przestrzeń wytchnienia i integracji dla instytucji znajdujących na południu – Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Środowiskowego Domu Samopomocy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn. Połączenie pomiędzy strefą północną oraz południową następuje poprzez zaprojektowany plac o miejskim, publicznym charakterze. Stanowi on zarówno bramę wejściową do parku jak również reprezentacyjną strefę przed wejściem do obiektu. Fasada od strony placu posiada przeszklenie od sali rady znajdującej się na pierwszym piętrze, co stanowi analogię do historycznych ratuszy miejskich. Kontakt pomiędzy salą rady, a strefą wejściową przedłużony został do holu głównego, na który otwiera się przeszklenie wewnętrzne sali. Układ i struktura obiektu oparte zostały na centralnym, wielokondygnacyjnym atrium zapewniającym kontakt pomiędzy urzędnikami, a użytkownikami budynku.
W warstwie materiałowej projekt odnosi się do tożsamości miasta. Charakterystyczna cegła, którą emanuje większość obiektów publicznych Torunia została wykorzystana we współczesny sposób. Na elewacji obiektu zastosowano cegłę rozbiórkową, pozyskiwaną z rozbiórek obiektów nie nadających się do dalszej eksploatacji. Celem zarówno ograniczenia konieczności transportu materiału budowlanego jak i w celu nadania wymiaru symbolicznego, zakłada się zastosowanie cegły rozbiórkowej pozyskiwanej lokalnie, co wpłynie pozytywnie na ślad węglowy budynku zapewniając jednocześnie wysoką trwałość obiektu. Zaplanowana metoda recyklingu cegły z wykorzystaniem uzupełniania i szlamowania wapnem zbuduje współczesny wymiar bieląc i ujednolicając barwę materiału.
więcej...
Budynek zlokalizowany został na kierunku wschód-zachód oraz ustawiony bezpośrednio przy nieprzekraczalnej linii zabudowy wskazanej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Forma obiektu bazuje na masywnym cokole z dominantą wieży. Od strony zachodniej umieszczono kolejno strefę parkingu naziemnego, plac wejściowy oraz główny budynek starostwa.
Od strony północnej wzdłuż obiektu zaprojektowany został pasaż miejski ze szpalerem drzew, doprowadzający z obu stron, wschodniej oraz zachodniej, do placu wejściowego łączącego strefę północną z parkiem znajdującym się na południu. Wejście do budynku urzędu usytuowane zostało na osi placu, po jego wschodniej stronie.
Wjazd na parking zlokalizowany został od strony północnej, z ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Na poziomie terenu, w formie wydzielonej obramowaniem strefy zaprojektowany został parking nieziemny dla interesantów mieszczący 34 miejsca parkingowe, z których część usytuowana po obwodzie posiada zadaszenie. Bezpośrednio z przestrzeni parkingu zapewniono wjazd do garażu podziemnego dla pracowników urzędu. Na poziomie terenu w obrysie powiązanym z parkingiem umieszczona została niezależnie funkcjonująca strefa fitness z widokiem na park. Po stronie wschodniej parkingu dla interesantów zaprojektowano przejście na plac prowadzący do budynku urzędu. Przy ścianie północnej parkingu umieszczono miejsca dla rowerzystów, a od strony wschodniej strefy fitness zlokalizowane zostały szatnie dedykowane dla cyklistów jako lustrzane odbicie układu szatni strefy fitness.
Projektowany park swoim układem powiązany został z terenami instytucji publicznych zlokalizowanych od strony południowej inwestycji (Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn). Celem projektu jest powiązanie wszystkich funkcji publicznych sąsiadujących z terenem opracowania w formie centralnej, zielonej strefy, odpowiadającej na różnorodne potrzeby jej użytkowników. W parku od strony wschodniej umieszczony został plac zabaw, przestrzenie alei spacerowych oraz relaksu, zaś od strony zachodniej, jako funkcja towarzysząca strefie fitness, zaprojektowana została siłownia zewnętrzna. W dużej mierze teren zakomponowany został jak jako przestrzeń dająca możliwość elastycznego wykorzystywania na potrzeby festynów, akcji środowiskowych, charytatywnych i innych wydarzeń plenerowych. Zróżnicowana zieleń zapewnia wysoką bioróżnorodność terenu, duże zacienienie w lecie oraz stanowi przestrzeń